Polaroid 08535 (0BM/HE) Banner
Polaroid 08535 (0BM/HE)
085350BM/HE
Polarized
Polaroid   08535 0BM/HE COPPER POLARIZEDHAVANA
Currently not available
Size and availability
incl. 20.00% VAT.
incl. 20.00% VAT.
Lens Size
64 mm
Bridge Size
Bridge Size
12 mm
Temple length
Temple length
130 mm
08535 Model-Information
Sizes & DetailsXXL
Lens Size64
Bridge Size12
Temple Length130
GenderWomen and Men
Frame shapeFull rim
lensesPolarised
Frame colorHavana
Lens colourCopper Polarized
‌08535/0BM/HE Sunglasses
These sunglasses complement your look with an accessory that is a cut above the rest. True to the Edel-Optics motto "SEE AND BE SEEN", you are on a par with celebrities, impressing in every environment. Would another colour not be a better match for your favourite outfit? Check also the other styles of 08535in our 2022, and 2023 Polaroid range.
‌08535/0BM/HE Sunglasses